İletişim

Baba Destek Programı’na Gönüllü Eğitimciler Arıyoruz!

Baba Destek Programı’na Gönüllü Eğitimciler Arıyoruz! 

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) olarak 1996 yılından bu yana çocukların gelişimini desteklemek için baba eğitimleri düzenliyoruz. Bilimsel gelişmeler ve toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan ve babanın çocuk gelişiminde aktif rol ve sorumluluk almasını hedefleyen Baba Destek Programı (BADEP), birçok ilde çeşitli iş birlikleri ile uygulanıyor.

3-11 yaşları arasında çocukları olan babalara yönelik 13 hafta devam eden program haftanın bir günü, akşam saatlerinde uygulanıyor. Program iki haftalık eğitici eğitimini tamamlamış gönüllü eğitimciler aracılığı ile uygulanıyor. Bu eğitim, eğitimcinin kişisel gelişimine, çocuğuyla iletişimine katkı sağlasa da, eğitimcinin gönüllülük motivasyonunun, çocuklara destek olmak için babalarla çalışmak olmasını bekliyoruz.

Yaz sonunda, gerçekleşmesi planlanan eğitici eğitimi için; programı babalara aktararak, çocukların gelişimlerine destek olacak gönüllü eğitimcilere ulaşmak istiyoruz.

Gönüllü eğitimci adaylarında aşağıda belirttiğimiz özellikleri bekliyoruz: 

  • Tercihen üniversitelerin öğretmenlik, psikolojik danışmanlık, psikoloji, sosyal hizmet gibi bölümlerinden mezun, farklı bölümlerden ise yetişkin eğitimi deneyimi olması
  • Yetişkin eğitimi, çocuk gelişimi, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konu alanlarında çalışması olması veya bu konularda çalışmak istemesi
  • Akşam saatlerinde grup açmasına engel bir durumu olmaması
  • Çalıştığı kurumda veya babaların yoğun olduğu bölgelerde program yürütebilmesi
  • Aşağıdaki illerden birisinde veya ilçelerinde ikamet etmesi
  • Erkek

Özellikle ihtiyaç sahibi hanelerde yaşayan çocukları desteklemek için bu hanelerdeki babalara ulaşmak öncelikli hedefimiz. Yukarıda belirtilen kriterlerin dışında, yaşadığınız/çalıştığınız bölgede, özellikle bu hanelerin bulunduğu mahallerde yaşayan babalara ulaşabilme çaba ve gönüllüğünde olmanız özellikle önem taşıyor.

Eğitimci alınması planlanan iller: Bu eğitimin toplam kontenjanı 100 kişi olarak belirlendi. 

Adana

Bursa

Hatay

Mersin

Afyonkarahisar

Çanakkale

Isparta

Samsun

Ankara

Denizli

İstanbul

Trabzon

Antalya

Diyarbakır

İzmir

 

Aydın

Eskişehir

Kocaeli

 

Batman

Gaziantep

Manisa

 

Eğitici eğitimi tarihi: Ağustos ayının son iki haftası içerisinde yapılacak. Kesin tarih ilerleyen süreçte başvuran adaylarla paylaşılacaktır.

Başvuru süreci: Başvurularınızı 21 Nisan 2023 Cuma günü akşamına kadar https://forms.gle/9ZxZGu9UqHuKL2vY8 linki üzerinden yapabilirsiniz. 

Bölgenizde açılacak bir Baba Destek Programı’na katılımcı olmanızın, hem sizin programı tanımanızda hem de bizim sizi önceliklendirmemizde etkili olacağını belirtmek isteriz. Bölgenizde bir programa başvurmak için veya sorularınız için ilkisbabalik@acev.org adresine eposta gönderebilirsiniz.

Başvuru süreci tamamlandıktan sonra, adaylarla çevrim içi ortamda bireysel olarak tanışma görüşmeleri gerçekleştireceğiz. Adayları belirlerken aşağıda paylaştığımız kriterleri göz önüne alacağız.

  • Başvuru kriterlerine uymanız
  • İl ve ilçe yerleşim yerine göre ihtiyaç sahibi bölgelerde grup açma imkanına ulaşım
  • Eğitimcilik becerisi

Görüşmeler, AÇEV saha ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir. Tüm görüşmeler, bir form üzerinden standart olarak değerlendirilmekte ve 70 puan ve üstü puan adaylar il kontenjanına göre asil ve yedek olarak davet edilmektedir. Bu dönem davet edemediğimiz adayları, bir sonraki eğitim dönemine davet etmek üzere listemize kaydediyoruz. Süreç tamamlandığında başvuran tüm adaylar eposta aracılığı ile bilgilendiriyoruz.

Tahmini Eğitici Eğitimi Tarihi: 14-25 Ağustos 2023

Eğitici Eğitimi Yeri: Henüz belirlenmedi. İstanbul dışında bir bölge planlanıyor.

Eğitime ulaşım, konaklama ve eğitime katılım AÇEV tarafından karşılanacaktır.

Yoğun ama eğlenceli iki haftalık bir eğitim programı gerçekleştireceğiz. Eğitim boyunca gelişim, öğrenme, cinsiyet eşitliği, yetişkin eğitimi becerileri gibi konuları Baba Destek Programı ile ilişkileri üzerinden tartışacak ve uygulamalar yapacağız

Babalık çalışmalarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için https://ilkisbabalik.acev.org web sayfasını ziyaret edebilir, süreçle ilgili ayrıntılı sorularınız için ilkisbabalik@acev.org mail adresine yazabilirsiniz.

Çocukların desteklenmesi sürecinde birlikte çalışacağımız için heyecanlıyız.

Babalık Çalışmaları Birimi