İletişim

Baba Buluşmaları

Baba Buluşmaları Nedir?

Baba Buluşmaları, Covid-19 salgını döneminde, çocuk gelişimini desteklemekte zorlanan hanelerde yaşayan erken yaşlardaki çocukları ve ailelerini desteklemek amacıyla hazırlanan bir uygulamadır. Babaları çocuk gelişimi konusunda bilgilendirmeyi, rol ve sorumluluk almaya teşvik etmeyi ve aile içinde demokratik ilişkiler kurma konusunda desteklemeyi hedefler.

Malzeme destekli ve çevrim içi olarak gerçekleşen uygulamaya katılım ücretsizdir.

Haneleri çocuğun gelişimini destekleyecek malzemelerle ve babaları ebeveynlik becerilerini güçlendirecek içeriklerle desteklemeyi hedefleyen uygulamada, babaların ilgili babalık tutum ve davranışları geliştirilerek çocuklarıyla daha çok ve kaliteli vakit geçirmesi, sağlıklı iletişim kurabilmesi, onların ihtiyaçları konusunda bilgilenmesi ve onları destekleyici roller üstlenmesi amaçlanır.

Baba Buluşmaları nasıl uygulanır?

Buluşmalar kapsamında hanelere, çocukların gelişimini destekleyecek malzemeler (çeşitli oyunlar ve kırtasiye malzemeleri gibi), çocuk kitapları, babaları çocuk gelişimi konusunda destekleyecek haftalık metinler ve çocuklarla birlikte gerçekleştirebilecekleri çeşitli etkinliklerden oluşan paket gönderilir.

AÇEV’in Baba Destek Programı gönüllüsü olan eğitimciler, paket içeresindeki malzemelerden ve içeriklerden babaların etkin bir şekilde yararlanabilmelerine rehberlik eder. Paketten yararlanıp gruba katılan babalarla yaklaşık dokuz hafta boyunca ellişer dakikalık on bir çevrim içi görüntülü buluşma gerçekleştirilir.

Çevrim içi buluşmalarda katılımcı babalarla, evlere gönderilen, çocuk gelişimini destekleyici pakette yer alan bilgilendirme metinleri ve etkinlikler üzerinden paylaşımlar yapılır.

Katılımcılara çevrim içi buluşmalarda kullanabilecekleri internet desteği sağlanır.

Baba Buluşmaları’na katılım

Çocuklar için çeşitli nedenlerle destekleyici ortamın sağlanmasında zorluk yaşayan haneleri desteklemek amacıyla kurgulanan, 3-6 ve 7-11 yaş arası çocuğu olan babalara yönelik olan Baba Buluşmaları’na katılmak için temel seviyede okuryazarlık becerilerine sahip olmak ve internete erişebilen, görüntülü konuşmaya elverişli bir cep telefonu kullanmak yeterlidir.

Detaylı bilgi almak için ilkisbabalik@acev.org adresine e-posta gönderebilir veya (0212) 213 42 20 üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Programa başvuruda bulunmak için ise aşağıda yer alan "Programa başvur" butonuna tıkladıktan sonra ilgili alanları doldurabilirsiniz.

“Bu uygulamayla ilgili, başta kaygılıydım. İnsanlar gelecekler mi diye düşünüyordum. Gerçekten geliyorlar. Onlara giden malzemeler dolu dolu. Babaların katılımı, paylaşımı çok güzel. Çok iyi bir iş yapıyoruz.”

Kahraman Avşar, BADEP Eğitimcisi, İstanbul

“Bu uygulamaya başlarken uzaktan olacağı için çok soğuk bir ortam olur, kimse konuşmaz diye düşünüyordum. Başladıktan sonra fark ettim ki insanların evine girmiş oluyoruz. Onların doğal yaşamını görmüş oluyoruz. Bir taraftan çay demleniyor, içerde çocuklar dolaşıyor. Evdeki halıları, eşyaları görüyorsun filan. Demek ki insanlar bize güveniyor. Güven duymazlarsa kamerayı kapatırlardı ama kapatmadılar.”

Baran Arslan, BADEP Eğitimcisi, Adana

“Hayatımda ilk defa kargodan benim adıma bir şey geldi. İstanbul’daki bir kuruluştan, adıma bir koli. Üstünde adım yazıyor. Kendimi önemli hissettim.”

Baba Buluşmaları katılımcısı bir baba

“Paketten çıkan oyunlar o kadar işe yarıyor ki… Biz televizyonu unuttuk, ailece sürekli oyun oynuyoruz. İyi bir şey yapmanın tadına varmaya başladık.”

Baba Buluşmaları katılımcısı bir baba